Pielęgnując pamięć dotyczącą okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie, 12 listopada 2024r. uczniowie najstarszych klas naszej szkoły pod opieką wychowawców i organizatora wyjazdu poznawali historię niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Informacje dotyczące zasad zwiedzania oraz szczegóły makabrycznej zbrodni, jaka miała tu miejsce, przybliżyła nam przewodniczka. Zwiedzając obiekty, dowiedzieliśmy się od niej, że obóz zaczęli budować jeńcy rosyjscy w 1941 roku, skazani jako pierwsi na pobyt na Majdanku, później był rozbudowywany przez Żydów, których masowo zwożono z całej Europy. Ich los był najgorszy po przyjeździe. Zdrowi trafiali do niewolniczej pracy, niezdolni do pracy do komór gazowych. Ciała ich palono w piecach lub wywożono do pobliskich lasów, gdzie zakopywano w dołach. Dochodziło też do masowych rozstrzeliwań więźniów żydowskiego pochodzenia. Zbrodnicza załoga niemiecka wyżywała się na więźniach bez powodu, bijąc i stosując wymyślne tortury. Życie w obozie było nie do zniesienia. Przebywający w nich otrzymywali głodowe racje żywnościowe. Ludzi nie leczono, więc dużo osób zmarło z powodu chorób i ciężkiej pracy. Oprócz ludności żydowskiej trafiali do obozu głównie Polacy, choć i przedstawiciele innych narodów, głównie oskarżeni o sabotaż na szkodę Niemiec. W wyniku masowych rozstrzeliwań, egzekucji w komorach gazowych oraz z powodu tragicznych warunków bytowych życie straciło tu około 78 tysięcy osób. Obóz wyzwolono w lipcu 1944. Zebrano prochy spalonych więźniów, usypując wielki kopiec i budując pomnik upamiętniający wszystkich pomordowanych przez Niemców. Obóz po wyzwoleniu posłużył Rosjanom do więzienia przeciwników komunizmu.
Zwiedzając, byliśmy poruszeni okrucieństwem załogi niemieckiej i okropnymi warunkami uwięzionych w obozie ludzi. Osoba przekazująca nam informacje o historii tego miejsca i warunkach egzystencji więźniów, przytaczała szczegóły trudne do wyobrażenia dla pokolenia wychowanego w wolnym, niepodległym kraju. Dziękując naszej przewodniczce, wróciliśmy do szkoły przygnębieni tym, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy.