Święta miłości kochanej Ojczyzny, Czują Cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe.
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.
/Ignacy Krasicki/
Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć konstytucja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego który chciał zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Zazwyczaj w ramach obchodów Świeta Flagi Polski i Konstytucji 3 Maja w całym kraju organizowane są uroczystości państwowe, pochody, marsze, parady, zawody sportowe i pikniki rodzinne, a w szkołach - akademie. Ze względu na epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia tegoroczne obchody Święta Flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywają się nieco inaczej.
Uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do tych świąt przez kilka dni. Tworzyli w klasach prace związane z historią naszych symboli narodowych oraz okolicznościami powstania Ustawy Rządowej z 1791 roku. W ten sposób powstały krzyżówki historyczne z hasłem KONSTYTUCJA, tradycyjne prace w formie plakatów oraz prezentacja multimedialna.
Zaś przedszkolaki i niektórzy uczniowie w szkole uczestniczyli w apelu, na którym odśpiewano pieśń "Witaj, majowa jutrzenko", obejrzeli prezentację o Konstytucji 3 Maja oraz wykonywali swoje flagi.
Uczniowie chętnie zabrali głos w dyskusjach prowadzonych podczas zajęć z wychowawcami, poruszając tematy związane z ojczyzną i historią naszego kraju.
Poniżej prezentujemy najciekawsze wypowiedzi.
Moja ojczyzna pozwala mi czuć się Polakiem. Jest moją siłą i to pozwala mi żyć. Bez niej byłabym nikim, pustką, byłabym bezsilna. Dlatego kocham swoją ojczyznę z wszystkich sił.
Jest dla nas jak dom, w którym każdy Polak ma swoje miejsce. Nasza ojczyzna jest jak schronienie, w którym możemy ukryć się przed złem, które nas otacza. Kocham moją ojczyznę za to, że łączy nas wszystkich w jedną wspólnotę.
Nasza ojczyzna jest naszą dumą, ponieważ to dzięki niej płynie w nas ta polska krew niegdyś wylana w wielu bitwach. To ona sprawia, że czujemy się z siebie dumni właśnie dlatego, że jesteśmy Polakami. Ona daje nam codzienną siłę, która pozwala nam normalnie funkcjonować.
Ojczyzna dla mnie jest miejscem, w którym się urodziłam, skąd pochodzę, gdzie mieszkam. Czuję się tu dobrze i bezpiecznie. Mam wokół siebie rodzinę, którą bardzo kocham. Mogę rozwijać swoje zainteresowania i spędzać czas tak, jak lubię. Jestem dumna ze swojego kraju, ponieważ Polska długo walczyła o swoją niepodległość. Zmieniłabym to, żeby każdy miał swój dom i kochającą rodzinę, żeby nikt nie głodował i każdy czuł się potrzebny.
To dom, kraj, w którym żyje, tu się urodziłem, tu mieszka moja rodzinna, ojczyzna to miejsce, w którym czuje się bezpiecznie, do którego zawsze mogę wrócić.
Chciałbym, żeby skończyły się kłótnie i spory obywateli, żeby każdy człowiek był sprawiedliwie oceniany i wynagradzany. Każdy obywatel powinien dbać o swoją ojczyznę.