Żegnaj zimo!
Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. Zmęczeni zimą ze zniecierpliwieniem czekamy na upragnioną wiosnę, która nie zawsze jest łaskawa i czasem nie spieszy się z pojawieniem na Ziemi. Aby przyspieszyć ten proces, od wieków przywołujemy wiosnę i żegnamy zimę symbolicznie, topiąc lub paląc Marzannę, czyli słomianą kukłę.
Co symbolizuje Marzanna?
Historia tej słomianej lalki sięga czasów Słowian Zachodnich i wiąże się z boginią słowiańską, która symbolizowała zimę i śmierć. Historycy przywołują wiele imion wspomnianej bogini. Oprócz Marzanny określa się ją także takimi nazwami jak Mora, Morana, Marenka, Śmiertka, Śmiercicha. Niezależnie od imienia, kukła ta niosła ze sobą określoną symbolikę. Uosabiała wszystkie nieszczęścia, nie tylko zimę i choroby. Zwykło przyjmować się, że wszystko co złe tkwiło w tej słomianej lalce. Aby wyzbyć się całego nieszczęścia kukłę topiono bądź palono co miało spowodować jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.
Zgodnie więc z tradycją wspólnie postanowiliśmy pożegnać zimę i przywitać długo oczekiwaną wiosnę. Wszyscy uczniowie naszej szkoły ubrani byli w zielone stroje, natomiast dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały Marzannę - symbol zimy. Wesołym, barwnym korowodem przeszliśmy ulicami Bogucina, by powitać Wiosnę. Aby tradycji stało się zadość po przemarszu wszystkie Marzanny zostały uroczyście pożegnane - przy śpiewie wiosennych piosenek.