Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. Zmęczeni zimą ze zniecierpliwieniem czekamy na wiosnę. Aby przyspieszyć ten proces, od wieków przywołujemy wiosnę i żegnamy zimę symbolicznie, topiąc lub paląc Marzannę, czyli słomianą kukłę.
Historia tej słomianej lalki sięga czasów Słowian Zachodnich i wiąże się z boginią słowiańską, która symbolizowała zimę i śmierć. Uosabiała wszystkie nieszczęścia, nie tylko zimę i choroby. Zwykło przyjmować się, że wszystko co złe tkwiło w tej słomianej lalce. Aby wyzbyć się całego nieszczęścia kukłę topiono bądź palono co miało spowodować jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.
Zgodnie z tradycją dzieci z oddziałów przedszkolnych postanowiły pożegnać zimę i przywitać długo oczekiwaną wiosnę. Dzieci wykonały Marzannę - symbol zimy. Wesołym, barwnym korowodem przeszły wraz z wychowawcami po zaśnieżonych chodnikach Bogucina, by przywołać Wiosnę. Towarzyszyły temu głośne okrzyki „Zimę żegnamy, Wiosnę witamy!”
Aby tradycji stało się zadość, po przemarszu Marzanna została uroczyście pożegnana przy śpiewie wiosennych piosenek. Mamy nadzieję, że wiosna niebawem do nas zawita!