24 marca nasza szkoła wzięłą udział w akcji czytelniczej organizowanej przez Wydawnictwo Akapit Press pod hasłem Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz.
Ze względu na sytuację związaną z pandemią spotkanie odbyło się online przez aplikacje Teams. Do wspólnego, głośnego czytania wybranych fragmentów zaproszeni zostali uczniowie klas III, V i VI. Wcześniej dzieci zapoznały się z twórczością pisarki. Następnie chętne osoby prezentowały wybrany przez siebie fragment książki.
Jeżycjada – powieść mieszcząca się w 22 tomach – opowiada o losach najbardziej znanej poznańskiej rodziny Borejków i ich przyjaciół. Są jedną z ulubionych literackich rodzin od ponad 40 lat. Saga rodziny bawi i wzrusza kolejne pokolenia Polaków i czytelników na całym świecie.
Twórczość pisarki zdobyła grono oddanych czytelników. Wśród nich był Czesław Miłosz, który niejednokrotnie kontaktował się z Panią Musierowicz i wypytywał o dalsze losy bohaterów.
Na podstawie Jeżycjady powstał specjalny przewodnik po Poznaniu zgodny z wydarzeniami umieszczonymi w powieści. Jeżycjada była również inspiracją do powstania książki kucharskiej Łasuch literacki, w której zawarto przepisy na potrawy spożywane przez bohaterów.
Akcja czytania Jeżycjady miała na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza książek Małgorzaty Musierowicz. Mamy więc nadzieję, że podróż śladami Borejków pobudziła wspomnienia tych, którzy znają już cykl powieściowy oraz zachęciła tych, którzy jeszcze nie mieli okazji go poznać.
W związku z akcją w naszej szkole przygotowana została też wystawa prezentująca tomy “Jeżycjady”, jak również gazetka na której zostały umieszczone najważniejsze informacje na temat cyklu powieści, najciekawsze cytaty oraz biografia autorki.
“Och, to niby nie sztuka: żyć, wydaje się, że to rodzaj naturalnej umiejętności. Ale: żyć dobrze? Trzeba mieć dużo odwagi, żeby żyć, będąc dobrym człowiekiem wśród innych ludzi. Trzeba mieć iodwagę być dobrym" (Bulion Bebe B.)
Aneta Wolińska