Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku
Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. To akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.
Zapoczątkowano ją w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura - wcześniej m.in wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.
W tym roku czytaliśmy fragmenty utworu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. To dramat romantyczny o żądzy władzy, miłości i śmierci.
Uczniowie wcielili się w główne postacie tej tragedii: tytułowej Balladyny, jej męża rycerza Kirkora, siostry Aliny oraz Wdowy. Usłyszeliśmy także fragmenty dialogów między królową jeziora – Goplaną i jej sługami: Chochlikiem i Skierką. Przenieśliśmy się w czasy legendarnego władcy Popiela, do przepięknego Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Mamy nadzieję, że wybrane sceny zaciekawiły słuchaczy i zmotywują ich do przeczytania całości utworu.