Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Wyposażenie podstawowe
Drukarki 3D z akcesoriami, laptop, (w tym aplikacjami, slicerami, filamenty, etc.);
Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami;
Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, mikroporty, oświetlenie etc.);
Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów);
Wyposażenie dodatkowe
Klocki konstrukcyjne, edukacyjne, korbo inżynier blocks;
Apteczki;
Krzesła obrotowe BRAWO do pracowni informatycznej;
Pracownia robótek ręcznych z maszynami do szycia i zestawem akcesoriów;
Mikroskopy, stacje pogody i inne elementy rozwijające kreatywność i wyobraźnię przestrzenną;
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych i innych form rozwijania umiejętności.
Nasza szkoła już korzysta z otrzymanych elementów wyposażenia. Uczniowie klas I-III są bardzo zadowoleni. Zabawa klockami sprawia im satysfakcję, a przy tym rozwijają wiele umiejętności społecznych jak też wyobraźnię przestrzenną, potrzebną na lekcji matematyki i w codziennym życiu. Nawet na lekcji plastyki w klasie 4 i 5 można wykorzystać klocki w celu tworzenia mozaiek o danej tematyce jak również tworzenie różnego rodzaju kompozycji.
Z biegiem czasu uczniowie będą poznawać i stosować na zajęciach inne uzyskane sprzęty z projektu Laboratoria Przyszłości.