Dnia 27 listopada uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w debacie o uzależnieniach.
Program Komendy Miejskiej Policji w Lublinie ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń zdrowotnych, konsekwencji prawnych i społecznych wynikających z zażywania dopalaczy.
To już piąta edycja tego projektu realizowana wśród najstarszych uczniów szkół podstawowych i nauczycieli. W naszej szkole również zorganizowano taką debatę, zapraszając reprezentantów Policji, Sanepidu. Poza tym gościliśmy lekarza z Odziału Toksykologii i terapeutę z Ośrodka Uzależnień.
Kilka uczennic klasy VII przygotowało prezentację multimedialną o dopalaczach i narkotykach, na podstawie której toczyła się niezwykle ważna i ciekawa dyskusja. Młodzież zadawała pytania zaproszonym gościom, szczególnie dotyczące życia na oddziale szpitalnym, czy w ośrodku uzależnień. Na koniec spotkania wspólnie sformułowano wnioski, które powieszono na tablicy, aby zapoznali się z nimi młodsi uczniowie.
Uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy dopalaczy stanowi realne zagrożenie dla człowieka - odbiera wolność, oddala od miłości i prawdy prowadząc do śmierci. Łatwo wejść na tę drogę trudno natomiast temu zapobiegać.
Skuteczna profilaktyka uzależnień wymaga wychowania dojrzałych i szczęśliwych ludzi, którzy dobrze radzą sobie z życiem bez pomocy chemicznych „przyjaciół”.