Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych powitały Wiosnę.
Z radosnym śpiewem, trzymając w rękach gaik i kolorowe kwiaty, dzieci maszerowały ulicami Bogucina, wznosząc radosne okrzyki na cześć wiosny.
Gramy na kalimbie
Świat muzyki przepełniony jest wspaniałymi dźwiękami i równie wspaniałą historią ich powstawania. Choć wiele najpopularniejszych instrumentów zostało wynalezionych na przestrzeni ostatnich 100 lat, są też i takie, które w niemal niezmienionej formie funkcjonują do dnia dzisiejszego.
Mowa tutaj o kalimbie. Pojawiła się w oddziale 5-latków na początku marca i od razu oczarowała dzieci. Każdego dnia chętnie próbują swoich sił w graniu na tym instrumencie. Dźwięki płynące z kalimby są łagodne, kojące, delikatne. Granie na niej, nawet amatorskie, to czysta przyjemność!
Znana nam dzisiaj kalimba powstała na terenie dzisiejszego Zimbabwe, które współcześnie uznaje ją za instrument narodowy.
Co niezwykle interesujące, badacze twierdzą, że kalimba została niezależnie wynaleziona aż dwa razy. Po raz pierwszy dokonano tego 3000 lat temu, czyli 1000 lat p.n.e, na obszarze dzisiejszego Kamerunu, kiedy w Afryce nie potrafiono jeszcze wykonywać metalowych elementów. Z tego względu pierwsze kalimby wykonane były w całości z drewna bambusowego, przez co niewiele z nich przetrwało do dzisiejszych czasów. Bardziej znana nam współcześnie forma pojawiła się dopiero po 1700 latach, około roku 700 n.e., kiedy epoka żelaza dotarła do południowo-wschodnich krańców Afryki. Gdzieś w dolinie Zambezi ktoś wpadł na genialny pomysł wykorzystania nowego surowca, do skonstruowania kalimby z metalowymi języczkami. Szybko okazało się, że takie połączenie daje instrumentowi lepszy i głębszy dźwięk, który na dodatek wybrzmiewa przez dłuższy okres czasu.
Współcześnie dzieci z przedszkola w Bogucinie cieszą się dźwiękami kalimby. Zapraszamy do wspólnego muzykowania !:)
Spotkanie z dzielnicową dla oddziałów przedszkolnych i klas 1-3.
25 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z naszą dzielnicową , sierż. sztab. Iloną Grzelak.
Podczas spotkania pani policjantka przybliżyła dzieciom zadania, jakie najczęściej wykonują policjanci podczas służby, a także omówiła zagadnienia związane z ruchem drogowym. Podczas wizyty dzieci utrwaliły zasady bezpiecznego poruszania się po drodze pieszo i rowerem, przypomniały symbole kolorów świateł sygnalizatora, znaczenie charakterystycznych znaków drogowych i oznakowanie przejścia dla pieszych. Policjantka przypomniała także numery alarmowe i sytuacje w jakich należy z nich korzystać. Mówiła także o zasadach bezpieczeństwa nad wodą oraz sposobie radzenia sobie w przypadku próby porwania. Dzieci słuchały wszystkiego z zapartym tchem ale i żywo włączały się w dyskusję z funkcjonariuszką. Szczególnie najmłodsze dzieci miały najwięcej do powiedzenia.
Na koniec spotkania uczniowie wręczyli pani sierżant słodki upominek, mieli także okazję zadać pytania oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Czekamy na kolejne wizyty.